Eesti Olümpiaakadeemia on iga-aastase konkursi “Noorte sport ja aus mäng” võitjatele välja pannud ausa mängu logoga auhinnamedali ja spetsiaalse logoga T-särgi.

EOA konkursi “Noorte sport ja aus mäng” senised auhinnasaajad:

1. Esimese auhinna laureaadiks sai Vastseliina noor suusataja Markus Puusepp, kes läbis Haanja maratoni noortesõidul rajakohtuniku vea tõttu lühema distantsi ning tuli võitjaks. Saades kohtunike eksitusest aru, teatas Markus sellest ise kohtunikele ning jäi nii oma esikohast ilma. Ausa mängu auhinna andis 1998. aasta 28. mail toimunud Peedu Algkooli kooliolümpiamängudel Markusele üle Jaak Mae.

2. Teise ausa mängu auhinna vääriliseks tunnistati Võru SK noor võrkpallur Kristjan Sikaste. Kristjan selgitas Eesti B-klassi karikavõistluste tsooniturniiril kohtunikule, et mängu ajal läks pall auti just tema kätest ning seetõttu jäi tema meeskond neile ekslikult antud punktist ilma. Kristjan Sikastele anti ausa mängu auhind üle Eesti 1999. aasta parimate sportlaste autasustamistseremoonial.

3. Kolmas “Noorte spordi ja ausa mängu” konkursi võitja (2002. aastal) oli Marie Maarend. Marie osales Lahtis (Soome) toimunud Eesti, Soome ja Rootsi juunioride maavõistlustel, kus talle spordipüstoli harjutuse teise seeria esimese viie lasu järel fikseeriti kohtunike poolt 49 silma, kuid tegelikult ta oma viiendat lasku ei sooritanudki. Marie ei kasutanud kohtunike eksimust ära, vaid tunnistas ausalt, et ta viiendat lasku ei sooritanudki, jäädes nii ilma heast tulemusest.

4. 2003. aasta ausa mängu konkursi võitjaks sai Evert Rööpson spordiklubist Do. Evert on nii võistlustel tatamil võideldes, treeningutel kui ka koolis silma paistnud hooliva ja sõbraliku suhtumisega oma partneritesse ning väiksemate ja nõrgemate eest seismisega, olles samas ka kompromissitu võitleja, kuid alati ausa mängu reeglite järgi. Evert Rööpson on kolmekordne Eesti noortemeister judos, paljude rahvusvaheliste turniiride võitja ja medaliomanik, 2002. aasta Eesti parim noor judoka.

5. Viienda ausa mängu konkursi esimeseks osutus tihedas konkurentsis Anti Aia Pääsküla Gümnaasiumist, kes Nõmme Koolide Olümpiamängudel loobus talle kohtunike eksimusel antud pronksmedalist viimase mehe jooksus ning leppis nii neljanda kohaga. Selline teguviis oli noorsportlase poolt väga julge ja aus! Antit autasustati ausa mängu medali ja T-särgiga. Ära märgiti selle konkursi raames veel Britta Olesk Haapsalu Linna Algkoolist, Jane Eldemeel Orissaare Gümnaasiumist, Kristin Põld Saue Gümnaasiumist, Marek Nõmmela Juuru Gümnaasiumist ning Keidi Oras Ülenurme Gümnaasiumist.

6. EOA 2005. aasta konkursi “Noorte sport ja aus mäng” võitjaks tunnistati Lennar Sild Türi Gümnaasiumist, Spordiklubist Järvala. Järvamaa kergejõustiku seeriavõistluse viimasel alal 1000 m jooksus tekkis eelviimases kurvis väike rüselus, mille tõttu tõukas Lennar kogemata oma kaasvõistlejat, kes kukkus. Lennar, nähes kukkumist, võttis hoo maha, ootas oma konkurendi järele ja lasi enne finishijoont tema ette. Selle tulemusena kaotas Lennar seeriavõistluse arvestuses väärtuslikke punkte ning langes koha võrra madalamale.

7. 2006. aastal otsustas Eesti Olümpiaakadeemia juhatus jätta konkursi “Noorte sport ja aus mäng” medali välja andmata. Ausa mängu T-särkidega tunnustati Henri Nelk’i Tartu Kunstigümnaasiumist ning Hanna-Liina Sarv‘e ja Mikk Lustmets‘a Ülenurme Gümnaasiumist.

8. Eesti Olümpiaakadeemia 2010. aasta konkursi “Noorte sport ja aus mäng” võitjaks tunnistati Tartu Veeriku Kooli 13-aastane vastutustundlik ja sõbralik spordipoiss Georg Kõivumägi, kes osales Tartu Veeriku Kooli olümpiamängude sumomaadluses ning kuulutati kohtuniku poolt matši võitjaks. Georg aga tunnistas, et temal oli enne põlv maha läinud kui vastasel ja seega kuulub võit hoopis kaasõpilasele. Selline ülestunnistus vähendas tema väljavaateid pretendeerida kõrgematele kohtadele, kuid äratas tähelepanu nii kohtuniku kui teiste õpilaste seas. Koolikaaslaste sõnul on Georg vastutustundlik ja sõbralik nii koolitundides kui ka väljaspool seda. Samuti oli just Georg see, kes aitas kooliolümpiamängudele eelnenud perioodil staadioni korrastada ja oli igati abiks, tehes seda täiesti omal initsiatiivil ja omakasupüüdmatutel eesmärkidel. Õpilane on oma eeskujuliku käitumise ja väga heade õppeedukusega heaks eeskujuks kogu kooliperele.

EOA ausa mängu T-särkidega ja helkuritega ning Gerd Kanteri raamatuga “15 sammu võiduni” otsustati tunnustada veel Yessica Rohtlat Türi Gümnaasiumist, Rene Zahknat Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumist ja Oskar Meusi Tartu Kunstigümnaasiumist.

7-aastane Türi Gümnaasiumi õpilane Yessica Rohtla paistis silma kooli liikluskuu 1. klasside maastikumängul, kus iga osaleja pidi 25 minuti jooksul maastikul jooksma ja leidma võimalikult palju papist liiklusmärke. Yessica, hästi elav ja liikuv tüdruk, käis juba vahepeal õpetajale näitamas, kui palju ta märke leidis. Kui aga mäng lõppes, andis Yessica õpetajale vaid neli märki. Küsimusele, miks tal mängu lõppedes ainult neli märki on, vastas Yessica, et oli jaganud ülejäänud nendele, kes ei leidnud mitte ühtegi märki. Õpetaja proovis veelkord seletada, et mängu võidab see, kes kõige rohkem märke korjab. Yessica vastas, et ma pidin ikkagi neile andma, sest nad olid nii kurvad.

Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi õpilane Rene Zahkna kutsuti Eesti laskesuusatamise meistrivõistluste möödunud hooajal välja 3. koha medalit vastu võtma. Kuid Rene teatas kohtunikele, et tal jäi läbimata üks trahviring ning seetõttu läks medal õigele omanikule. Äramärkimist väärib seegi, et Rene, mänginud kolm aastat jalgpalli, pole saanud ühtegi kollast kaarti.

Tartu Kunstigümnaasiumi 5b klassi õpilane Oskar Meus mängis kaaslastega kehalise kasvatuse tunnis rahvastepalli. Üks õpilastest sai vastase palliga pihta ja läks mängust välja. Oskar läks talle järele ja ütles, et tegelikult riivas pall teda ennem ning saatis teise poisi sisse tagasi, lahkudes ise mängust. See oli väga ilus liigutus ja õpetuseks kõigile (õpetaja ei pannud õrna pallipuudutust tähele, aga Oskar jäi ausaks). Õpetaja hilisemas vestluses teiste õpilastega märkisid kaasõpilased, et Oskar ongi alati selline aus ja õiglane poiss.

Pildid 2010. a. konkursi autasustamisest: www.olympiaharidus.eu/index.php 

9. 2011. aasta konkursi võitjaks valiti Lauri Kepler Tartu Veeriku Koolist, kes oli Tartu koolide vahelistel saalijalgpalli võistlustel Tartu Veeriku Kooli võistkonna kapteniks. Viimases mängus kohtusid nad Tartu Raatuse Gümnaasiumi meeskonnaga. Mängu alguses asus Tartu Veeriku Kooli meeskond kohe 1-0 juhtima, kuid selle asemel, et edasi mängida, tundus Laurile, et see värav tuli kuidagi liiga kergelt. Vastasmeeskonna mängijaid üle lugedes sai ta aru, et nad olid ühe mängijaga vähemuses. (Nende mängija pidi ära minema ning samuti puudus neil ka vahetusmängija) Kuna turniiri formaat oli 4+1, siis ei olnud midagi valesti ja kõik oli määrustepärane. Mängu jätkudes lõi Lauri siiski palli auti ning ütles kohtunikule, et nii poleks aus mängida ja palus ühel oma meeskonna mängijal ka istuma minna. Mäng jätkus ning mõlemal võistkonnal oli väljakul 3 +1 meest. Mänguaja lõppedes oli küll seis 2:6 Veeriku kooli võistkonna kahjuks ning turniirilt saadi viimane koht, kuid selle asemel, et võita ebavõrdses seisus suurelt, austati hoopis vastaseid ja lepiti võrdne-võrdsega mängus kaotusega.

Tunnustusauhinnad pälvisid Cardo Jurs Raskejõustikuklubist Leola, Joonas Kaskmäe ja Fred Martin Mägi Lihula Gümnaasiumist, Simona Liisbet Seppi Uuemõisa Lasteaed-Algkoolist ning Kadi Õunas Kullamaa Keskkoolist.

10. 2012. aastal pälvis EOA ausa mängu auhinnamedali Urvaste Kooli 15-aastane spordipoiss Kevin Roosipuu. Kevin laenas Eesti Eriolümpia talimängude võistlustel suusakepi võõrale sportlasele, kes tänu sellele sai edasi sõita ja oma distantsi lõpetada. Abi vajanud sportlane sõitis 2,5 km rajal. Murdnud oma suusakepi, pöördus ta rajal tagasi, et sõit katkestada ja tagasi pöörduda. Siinkohal tuligi appi Kevin, kellel oma sõit oli juba tehtud ja kes juhuslikult juhtus raja ääres olema. Sportlane pöördus rajale tagasi ja lõpetas distantsi.

Konkursi raames märgiti ära ka Gerli Gull Saaremaa Ühisgümnaasiumist, Markkus Kõre Haapsalu Linna Algkoolist, Laura Helene Luht Miina Härma Gümnaasiumist ning Getrin Raudsepp Väike-Maarja Gümnaasiumist.

11. 2017. aastal EOA “Noorte spordi ja ausa mängu” konkursi võitja oli Iisaku Gümnaasiumi 6. klassi õpilane Elisaveta Päll. Kodutütarde III kooliolümpiamängudel Põlvamaal autasustati Elisavetat vokiratta tõstmises kuldmedaliga, kuid Elisaveta andis mikrofoni kaudu julgelt kõigile teada, et üks teine tüdruk tõstis ratast temast rohkem. Asjaolude uurimisel selgus, et noore spordikohtuniku käekirja oli tõepoolest valesti loetud, seetõttu tuli Elisavetal kaelariputatud medal ära anda.